Datum konání: Úterý 25.06.2024 , 19:00 hod.
Místo konání: Městské kulturní středisko, Trhové Sviny
Pavel Šporcl – housle
Miroslav Ambroš – housle
Karel Untermüller – viola
Jiří Bárta – violoncello
Igor Ardašev – klavír
Program:
Bedřich Smetana – Z domoviny – Dvě dua pro housle a klavír: I. A dur, II. g moll
Antonín Dvořák – Klid lesa pro violoncello a klavir (B.173)
Josef Suk – Romance pro housle a klavír
Antonín Dvořák – Drobnosti pro dvoje housle a violu, op. 75a
1. Cavatina. Moderato
2. Capriccio. Poco allegro
3. Romanza. Allegro
4. Elegia. Larghetto
……..
Antonín Dvořák – Klavírní kvintet č.2 A dur, op.81
1. Allegro ma non tanto
2. Dumka. Andante con moto
3. Scherzo (Furiant)
4. Finale. Allegro
Jiří Bárta je přední český violoncellista. Pravidelně spolupracuje s českými a mezinárodními orchestry jako jsou Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, London Symphony Orchestra, Royal Philhramonic Orchestra London, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Berliner Symphoniker, Lvov Symphony Orchestra a dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit, Libor Pešek, Gennadij Rozhdestvenski, Maxim Šostakovič, Gianandrea Noseda ad.,je pravidelně zván na přední festivaly a pódia (Barcelona, Berlín, Bratislava, Buenos Aires, Edinburgh, Istanbul, Los Angeles, Mnichov, Newport, New York, Paříž, Praha, Salzburg , Tokio, Londýn) a spolupracuje s umělci jako jsou např. Konstantin Lifschitz, Vadim Repin, Hamish Milne, Chloe Hanslip, Quator Ebene a mnoho dalších. Jeho nahrávky u firmy Supraphon byly časopisem Harmonie dvakrát vyhodnoceny jako nejlepší ve svých kategoriích, zahrnují kritiky ceněnou nahrávku všech Bachových violoncellových suit i Šostakovičových koncertů s dirigentem Maximem Šostakovičem a Pražskými symfoniky i oba koncerty Dvořákovy, A Dur (s klavíristou Janem Čechem) a h moll (s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem). Bártovu disku s Kodályho sólovou sonátou udělil londýnský časopis The Grammophone „Editor ´s Choice“ , do stejného výběru se dostalo i Bártovo CD s violoncellovými koncerty Bohuslava Martinů, J.Foerstera a Jana Nováka za spolupráce Pražské komorní filharmonie a dirigenta Jakuba Hrůši. Jiří Bárta spolupracoval s Magdalenou Koženou na jejím albu „Songs“ pro Deutsche Grammophon oceněném Gramophone Award. S jazzovým kvartetem Milana Svobody spolupracoval na klasicko – jazzovém CD „Znamení Střelce“ (Lotos, nominováno na výroční ceny Akademie populární hudby a jazzu 2007).Dokument České televize “Můj pokus o mistrovský opus” – Jiří Bárta versus Bachovy suity – v režii Jakuba Sommera, získal hlavní cenu “Cirkom Price” za nejlepší hudební dokument v mezinárodní evropské soutěži.
V roce 2018 se Bárta znovu vrátil do studia k natočení Bachových violoncellových suit, tentokrát na barokní violoncello pro vydavatelství Animal Music. V listopadu 2021 vydal pro tentýž label s klavíristkou Terezií Fialovou kompletní Beethovenovy Sonáty pro klavír a violoncello.
Jiří Bárta studoval u Josefa Chuchra a Mirko Škampy v Praze, Borise Pergamenschikowa v Kolíně nad Rýnem a Eleonore Schoenfeld v Los Angeles. Obdržel cenu Europäische Förderpreis für Musik v Dráždanech a cenu Rostropovich-Hammerovu v Los Angeles.
V roce 2008 spoluzaložil Mezinárodní festival komorní hudby v Kutné Hoře. V sezóně 2014 byl kurátorem komorní řady festivalu Dvořákova Praha. Hraje na nově postavené violoncello německého mistra Dietmara Rexhausena.
Igor Ardašev studoval na brněnské konzervatoři i na JAMU ve třídě prof. Inessy Janíčkové. V letech 1989 až 1992 studoval u Paula Badury-Skody v Rakousku a u Rudolfa Serkina v USA. V osmdesátých a devadesátých letech minulého století získal řadu ocenění na mezinárodních soutěžích(laureát Čajkovského soutěže v Moskvě, soutěže Pražského jara, soutěže královny Alžběty v Bruselu a soutěže Marguerite Long-Jacques Thibaud v Paříži). Roku 1990 obdržel 1.cenu v soutěži Marie Callasové v Aténách.
Je zván na mezinárodní hudební festivaly – Pražské jaro, Janáčkův Máj, Festspiele Europäische Wochen Passau, Musikfestival Schloss Moritzburg, Festival Rudolfa Firkušného, Concentus Moraviae a další.
Spolupracuje s předními českými interprety, jako jsou Jiří Bárta, Pavel Šporcl, Ivan Ženatý.
Od roku 1994 hraje v klavírním duu s Renatou Lichnovskou.
Jeho diskografie obsahuje 21 titulů (stav v roce 2023). Čajkovského koncert b moll, Janáčkovu Žárlivost s Rudolfem Firkušným, Dvořákovy Slovanské tance a klavírní verzi Smetanovy Mé vlasti s Renatou Lichnovskou, kompozice Lisztovy, Martinů, Ježkovy, Prokofjeva, Musorgského a Beethovenovy.
Od roku 2012 působí pedagogicky na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V roce 2019 mu byla udělena Cena města Brna v oboru hudba.
Miroslav Ambroš vystudoval pražskou konzervatoř, hudební fakultu AMU v Praze a Vysokou hudební školu v Hannoveru. Absolvoval kurzy u Pinchase Zukermana, Ruggiera Ricciho a Any Chumachenco. Současně několik let soukromě studoval u legendárního houslisty, Mistra Josefa Suka. Je držitelem stipendií a laureátem významných mezinárodních soutěží včetně Zlaté medaile ve Vídni v r. 2020 a Zlaté medaile v New Yorku v r. 2022. Debutoval jako spoluhráč Josefa Suka na festivalu Pražské jaro a společně s ním natočil i CD u společnosti Supraphon.
Koncertoval sólově s mnoha orchestry pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, Leoše Svárovského, Petra Vronského a dalších. Vystoupil na významných koncertech a festivalech ve většině zemí Evropy, v USA, Kanadě a Jižní Koreji. Celkově uskutečnil přes 1000 koncertních vystoupení. V roce 2018 založil unikátní dámský komorní orchestr Ambroš Ladies Orchestra
Karel Untermüller je absolventem Pražské konzervatoře ve třídě Jaroslava Ruise a HAMU v Praze u prof. Lubomíra Malého. Zúčastnil se mistrovských kurzů u významných osobností, jako Norbert Brainin, Sigmund Nissel a Thomas Kakuska.
Karel je členem Sukova komorního orchestru, kde působí již mnoho let jako vedoucí skupiny viol. Též je členem souboru „Baborák ensemble“, který v roce 2001 založil slavný český hornista a dirigent Radek Baborák. Zároveň je členem Heroldova kvarteta, založeného v roce 1998, se kterým účinkoval po celém světě. Tento soubor je nositelem Ceny Českého spolku pro komorní hudbu.
Významná byla jeho spolupráce s jedinečnou osobností české hudby, houslistou Josefem Sukem. S ním a dalšími vynikajícími instrumentalisty (Jiří Bárta, Pavel Šporcl, Jan Simon aj.) natočil tři kompaktní disky a vystupoval na mnoha koncertech, včetně festivalových večerů Pražského jara. Pravidelně se účastní Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora, zaměřeného na komorní hudbu, kde spolupracoval např. s klavíristou Konstantinem Lifschitzem, houslistkou Laurou St. John z Kanady, britskou houslistkou Chloe Hanslip nebo s hornistou Radkem Baborákem.
Působí jako pedagog na Konzervatoři v Teplicích a na HAMU v Praze.
Pavel Šporcl je žákem Václava Snítila, Itzhaka Perlmana, Eduarda Schmiedera či Dorothy DeLay. Šporcl, jemuž ikonické modré housle postavil nejlepší český houslař Jan Špidlen, se každým svým tónem, svou image a invencí snaží o popularizaci klasické hudby. Je hostem rozhlasových a televizních pořadů. Pro ČT připravil úspěšné dokumentární cykly o českých houslistech.
Nahrává pro Hänssler Classic, Universal Music, Supraphon, EMI nebo Cedille Records. Jeho alba mapují širokou škálu houslového materiálu. Prestižní server Gramophone k nahrávce Vivaldiho Čtvero ročních období napsal: „Pavel Šporcl se na albu etabloval jako nejcharismatičtější český houslista, spontánní, nápaditý a osobitý ve všem, co dělá…“ Jeho album Vánoce na modrých houslích, natočené s Královskou liverpoolskou filharmonií pod vedením Sebastiana Lang-Lessinga pro Universal Music Group získalo Platinovou desku během pouhých osmi týdnů a dostalo se do žebříčku TOP 10 nejprodávanějších alb roku jako jediné klasické album. Jeho předposlední album Paganiniana, složené z virtuosních skladeb pro sólové housle, bylo nominováno na prestižní ocenění ICMA. Za jeho činnost, spojující lidi celého světa prostřednictvím hudby, mu byla udělena cena Sri Chinmoy v New Yorku, je držitelem Medaile za zásluhy o stát České republiky.
Šporcl je uměleckým ředitelem řady festivalů. V roce 2022 založil Mezinárodní hudební festival Hvězdy nad Vltavou.